TIKLA ARA

E-Devlet

E-Devlet

TÜSİAD tarafından hazırlanan ''Türkiye İçin e-Devlet Yönetim Modeline Doğru: Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Öneriler'' raporu, Sheraton Oteli'nde düzenlenen bir seminer ile tanıtıldı. Ulaştırma Bakanı Yıldırım, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, bilgi iletişim teknolojileri alanında son 20 yılda önemli gelişmeler sağlandığını söyledi.

Programa, TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner, Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr. Özkan Dalbay, DPT Bilgi Toplumu Daire Başkanı Emin Sadık Aydın, Türkiye Bilişim Vakfı Başkanı Faruk Eczacıbaşı, Tüsiad Bilgi Teknolojileri ve Telekomünikasyon Çalışma Grubu Başkanı Müjdat Altay, ODTÜ e-Devlet Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Ali Arifoğlu ile birlikte sektörün önde gelen temsilcileri katıldı.

Türksat A.Ş. Genel Müdürü Dr.Özkan Dalbay, programda ‘Türkiye’de e-Devlet Yönetişiminin Geleceği: Yapısal Açıdan Bir Değerlendirme’ konulu oturuma konuşmacı olarak katıldı. Dalbay, panelistler ve izleyicilerin e-Devlet Kapısı ile ilgili sorularını cevaplandırdı.

TÜSİAD tarafından hazırlanan ''Türkiye İçin e-Devlet Yönetim Modeline Doğru: Mevcut Durum Değerlendirmesi ve Öneriler'' raporu, Sheraton Oteli'nde düzenlenen bir seminer ile tanıtıldı.

 

Açılışta konuşan Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, E-devlet'in klasik bürokrasiden elektronik bürokrasiye geçişi sağlayacak yeni bir süreç olduğunu ancak bunun tek seferde yapılacak bir iş olmadığını ifade etti.

Yıldırım, bu süreci ucu açık bir süreç olarak tanımladı. İnternetin 1969'da ilk olarak ABD'de askeri amaçla kullanılmaya başlandığını ve bunun hiç kimsenin dikkatini çekmediğini hatırlatan Yıldırım, ''Aynı tarihte Ay'a insanlı araç gönderildi. Bütün dünya onunla meşgul oldu. Aradan yıllar geçtikten sonra 1990'larda başlayan internet furyası artık hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline geldi. O zamanlar fark edilmeyen bu buluş, bugün insanların, bireylerin vazgeçilmez bir aracı haline geldi. Günden güne internete, mobil iletişime bağımlılığımız gittikçe artıyor'' dedi. Türkiye'nin internet kullanımında Almanya, Rusya, Fransa ve İngiltere'den sonra 5. sırada olduğuna dikkati çeken Yıldırım, Türkiye İstatistik Kurumu rakamlarına göre, Türkiye'de internet kullanımının yüzde 43 olduğunu, bu rakamın AB'de yüzde 58, dünyada ise yüzde 28 olduğunu söyledi.

 

Türkiye'yi doğudan batıya, kuzeyden güneye internet otobanlarıyla donattıklarını vurgulayan Yıldırım, şöyle konuştu: ''Sizler bölünmüş yolları, havacılıktaki gelişmeleri, demiryollarındaki hamleleri görüyorsunuz ama iletişimi göremiyorsunuz, çünkü onlar gözükmeyen otoyollar, ancak yaşıyoruz. Eğer Diyarbakır'da 3. nesil iletişim hızı Paris'ten 9 kat fazlaysa bu sizin iletişimde geldiğiniz noktayı gösterir. Bunu şüphesiz yeterli görmüyoruz. Bizim alt yapıda problemimiz yok. Dünyada 10'uncu, Avrupa'da 5'inciyiz. Ama bu otobanları doldurmak lazım, trafik koymak lazım. Burada bilginin, sesin, iletişimin olabildiğince yüksek kapasitede kullanılmasını sağlamak lazım.''

Bilgi iletişim sektöründe 2004 yılında ses tekelinin kaldırıldığını, 2005'te Türk Telekom'un yüzde 55 hissesinin blok satışının gerçekleştirildiğini ve sektörde serbestleşme sürecinin başladığını anlatan Yıldırım, şu anda sektörde 400'ün üzerinde yetkilendirilmiş firma bulunduğunu söyledi. Yıldırım, bugün itibarıyla internet geniş bant abone sayısının 7,5 milyonu, kullanıcı sayısının ise 35 milyonu aştığını; mobil abone sayısının yaklaşık 65 milyon, sabit telefon abone sayısının ise yaklaşık 16,7 milyon olduğunu belirtti.

e-Devlet'te Yeni İşlemler

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, e-devlet kapısının açılışının 2008'de yapıldığını hatırlatarak, ''E-devlet'te bugün itibarıyla sunulan hizmet sayısı 194. Açtığımızda 22'ydi. Günlük ortalama ziyaretçi sayısı 1 milyon 300 bin. Kayıtlı şifre almış 453 bin 75 kullanıcı var. M-devlet hizmetinde ise 10 bin kayıtlı kullanıcı bulunuyor'' dedi.

 

Yıldırım, bürokrasinin bilgisayar tuşlarından hizmet vermesine bir direnç olmasının doğal olduğunu, buna şaşırmadıklarını, bu direnci günden güne aştıklarını anlattı. İnternetin, dünyada demokrasiyi geliştirdiğini, 2 milyar insanın birbiri ile 24 saat konuşarak dünya barışına katkı sağladığını vurgulayan Yıldırım, bilgi iletişim teknolojilerinin Türkiye'nin itici gücü, lokomotif gücü olabileceğini söyledi. Artık alın terinin yerini akıl terinin aldığını ifade eden Yıldırım, ''Bir işsize fabrika kuralım derken kişi başına 50 bin lira para harcayacağız. Bu para bilişim sektöründe 5 bin lira. İşte Türkiye'nin istihdam sorununu çözecek fevkalade bir alan. Genç nüfus diyorsanız o da bizde. Türkiye bu alanda çok ciddi hamleler yapmalıdır'' diye konuştu.

“Bu İnternet Çok İyi Bir Şey”

Bilgi toplumu projesinin gençlerle başarılacağına işaret eden Yıldırım, onun için çalışmaya okullardan başladıklarını söyledi. Türkiye'nin her tarafındaki okullarda genişbant internet erişimi olduğunu anlatan Yıldırım, şunları kaydetti: ''Sayısal uçurumun ülkemizde olmaması için her tarafta aynı yaptık. Bunun bir bedeli var ama devletin görevi, vatandaşına 'orada otur' diyorsan, onun ihtiyaçlarını göreceksin, okulunu, yolunu yapacaksın, sağlık hizmetlerini vereceksin. Vereceksin ki çocuğunun geleceği için maceraya atılmasın, bilinmeze göç etmesin. Biz bugün terörü neden yaşıyoruz, sebebi budur. Vaktiyle kalkınmada zenginlik merkezlerini yurdun her köşesine adil dağıtamadığımız için doğudan batıya göçü engelleyemedik ve bu sorunlar önümüze çok büyük faturalar çıkardı. Artık bu yanlışı yapmamamız gerekir.''

Ulaştırma Bakanı Yıldırım, ''okullardaki internet paralarını bakanlık olarak karşıladıklarını ancak bazı bilgi teknolojileri sınıflarının kapılarının bozulur diye kapalı olduğunu'' ifade ederek, sözlerini, ''Bu internet çok iyi bir şey. Herkese lazım. Var ya pazarlarda, 'çaya çorbaya limon' diye bağırıyorlar. Herkes kullansın, bol bol kullansın. Biz de onların daha çok kullanmaları için her türlü hizmeti yapmaya hazırız'' diye tamamladı.

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Boyner ise e-devletin yaygınlaşmasının sadece verimlilik artışı ve vatandaşa kaliteli hizmet sunumunu sağlamakla kalmayacağını, aynı zamanda kamu yönetimi anlayışının daha şeffaf, hesap verebilir ve güvenilir olmasını da destekleyeceğini belirtti.
 
 Uydunet Duyurularına Geri Dön


Kategori: Uydunet Duyurular

Açıklamalar: e-devlet , e-devlet kapısı , e-devlet kapısı girişi , e-devlet giriş , e-devlet kayıt ,Yorumlar

Yorum yok

Yorum Ekle

İsim:


Yorum:

Güvenlik Kodu:


Kampanyalar